Cyklus pořadů Zábavná historie

100 témat autorských pořadů cyklu Zábavná historie se věnuje zajímavým tématům ze života našich dávných i nedávných předků.

Zábavná historie medicíny (ZH1)

Dozvíte se neuvěřitelné historky z dějin lékařství a zdravotní péče. Víte, jak fungovaly byzantské nemocnice? Jaké recepty se předepisovaly ve středověku nejčastěji? Průřezový pořad o zajímavostech z lékařského prostředí minulosti.

Zábavná historie cestování (ZH2)

Pořad Zábavná historie cestování vás zavede do exotických krajin a představí vám řadu kuriózních dopravních prostředků. Uvidíte, kdo stál u počátků moderního cestování a čím vším se v minulosti jezdilo, létalo a plulo.

Zábavná historie bydlení (ZH3)

Bydlení má za sebou velice dlouhou a pozoruhodnou minulost. Dozvíte se, jak se dělaly dřevěné domy a dokonce i dřevěné komíny. Uvidíte, jak se bydlelo ve vagonech a kde stojí „ptačí domy“. Na závěr si ukážeme zajímavá podzemní města i tzv. „města duchů“.

Zábavná historie filmu (ZH4)

Pořad Zábavná historie filmu vás seznámí s unikátními zajímavostmi z období vzniku kinematografie. Představíme si první hvězdy filmového plátna, okolnosti příchodu zvukového filmu i tajemství továrny na sny, která je větší než Hollywood.

Zábavná historie divadla (ZH5)

Divadlo je prostředí, ve kterém o zábavu nikdy nouze nebyla. Projdeme si divadelní historií od Řecka až ke stavbě našeho národního divadla. Ukážeme si unikátní dochované vybavení barokní divadelní scény, které nám závidí celý kulturní svět. Dozvíte se, co byli ochotni pro kariéru obětovat operní zpěváci, nebo čím se řešily žárlivé scény mezi herečkami.

Zábavná historie módy (ZH6)

Móda nás provází po celou naši kulturní historii a není proto divu, že bylo zaznamenáno velké množství pozoruhodných módních událostí. Seznámíte se s unikátními módními kreacemi, které byli naši předci ochotni oblékat. Dozvíte se, jak móda vzniká a proč se neustále mění.

Zábavná historie umění (ZH7)

Pořad Zábavná historie umění nás zavede do podivuhodného světa lidské fantazie. Ukážeme si, jak výrazně se v průběhu času měnily ideály umělecké krásy a co by naši předkové před námi raději zatajili. Podíváme se do nejbohatších pokladnic umění a prozkoumáme několik uměleckých unikátů i zevnitř.

Zábavná historie peněz (ZH8)

Téma peněz je natolik zásadní, že v cyklu zábavné historie nemůže chybět. Dozvíte pozoruhodné informace o vzniku a fungování platidel. Připomeneme si, co dokáže inflace a proč se s bankovkami občas zatápí. Prohlédnete si historické unikáty a na závěr si zkontrolujete peněženku, jestli v ní náhodou nenosíte nějaký ten sběratelský poklad.

Zábavná historie jídla a vaření (ZH9)

Pořad Zábavná historie jídla a vaření přináší zajímavý pohled na kulinářské umění našich předků. Dozvíte se, co všechno chutnalo starým Římanům a proč hodovali v leže. Navštívíme černou kuchyni a začteme se do recepisů autorky první české kuchařky – paní Magdaleny Dobromily Rettigové.

Zábavná historie vyučování (ZH10)

Vyučování je z hlediska zábavné historie velmi vděčné téma. Dozvíte se, jak se z kantorů stali učitelé a proč „Učitel národů“ vlastně učitelem moc nebyl. Prohlédneme si staré školní třídy a školní pomůcky. Víte, na co se používalo „olůvko“, inkoustovka a kalamář? Na závěr zazní několik perliček ze starých žákovských knížek.

Zábavná historie kriminalistiky (ZH11)

Historie kriminalistiky je zajímavostmi přímo protkaná. Ukážeme si počátky policejních sborů, slavné kriminalisty a jejich největší úspěchy. Dozvíte se, kdo byl slavný londýnský „Jack rozparovač“. Naše putování kriminalistickou historií zakončíme vzpomínkou na slavného Čecha, který se pokusil prodat pražskou tramvajovou linku i samotný Karlštejn.

Zábavná historie domácích mazlíčků (ZH12)

Domácí zvířata dělají lidem radost od nepaměti. V pořadu Zábavná historie domácích mazlíčků si ukážeme, kdo všechno v minulosti sdílel s lidmi jejich příbytky. Dozvíte se spoustu zajímavostí a kuriozit o tom, jak se domácí mazlíčci zapsali do historie.

Zábavná historie architektury (ZH13)

V pořadu Zábavná historie architektury si prohlédneme skutečné divy a kuriozity. Uvidíte i architektonické unikáty, které odnesl čas a dnes již po nich není ani stopy. Dozvíte se, kdo zachránil Eiffelovu věž před zbouráním, která budova měří na délku 4,5 km a ve které stavbě se dělaly dešťové mraky.

Zábavná historie hasičů (ZH14)

Profesionální i dobrovolné hasiče nepochybně potěší tématický kaleidoskop zajímavostí a historických kuriozit. Vrátíme se do hluboké historie a ukážeme si, nejen historickou techniku, ale i celou organizaci protipožárních opatření v různých historických epochách.

Zábavná historie sportu (ZH15)

Pořad Zábavná historie sportu se věnuje zajímavým sportovním aktivitám našich předků. Dozvíte se velmi kuriózní pravidla a sportovní předpisy. Připomeneme si i pozoruhodné disciplíny obnovených Olympijských her, nad kterými se dnes už jen pobaveně usmíváme.

Zábavná historie humoru (ZH16)

V pořadu Zábavná historie humoru si zavzpomínáme na nejslavnější humoristy a jejich nezapomenutelné výkony. Dozvíte se spoustu perliček ze zákulisí i zajímavosti o životních osudech slavných komiků. Připomeneme si i dvorní šašky, kteří v historii fungovali nejen pro obveselování společnosti.

Zábavná historie pokladů (ZH17)

Do pořadu Zábavná historie pokladů je zařazeno vyprávění o pokladech nalezených, nenalezených i ztracených. Ukážeme si, jak se poklady hledají dnes a co všechno na své odhalení ještě pod omítkou, pod zemí i pod vodou dosud čeká.

Zábavná historie sběratelství (ZH18)

Pořad Zábavná historie sběratelství nás zavede do pestrého světa kuriózních sběratelských vášní. Podíváte se do zajímavých šlechtických sbírek historických rarit a uvidíte spoustu neobyčejných sbírek.

Zábavná historie knihovnictví (ZH19)

Dozvíte se neuvěřitelné historky z dějin lékařství a zdravotní péče. V pořadu Zábavná historie knihovnictví společně navštívíme nejzajímavější knihovny světa. Dozvíte se pozoruhodné informace o počátcích knihovnictví a nakonec se přesvědčíte, že není knihovna jako knihovna. Ukážeme si i Codex gigas – největší rukopisnou knihu světa, která pochází z Čech.

Zábavná historie archeologie (ZH20)

Pořad Zábavná historie archeologie přináší zajímavé informace o vzniku této vědecké disciplíny. Ukážeme si, kde všude se hledalo a také nalézalo. V pořadu se dozvíte, jakými zajímavými způsoby a prostředky naši předkové odhalovali historii.

Zábavná historie rekordů a kuriozit (ZH21)

V pořadu Zábavná historie rekordů a kuriozit uvidíte celý kaleidoskop pozoruhodností. Lidská tvořivost je totiž bezmezná a některé výkony našich předků vzbuzují i dnes překvapení, úctu a obdiv. Na závěr zalistujeme ve známé knize jednoho irského pivovaru.

Zábavná historie líčení a kosmetiky (ZH22)

V tomto pořadu se dozvíte, jak se v historii líčily nejen ženy, ale i muži a dokonce i děti. Pořad Zábavná historie líčení a kosmetiky přináší spoustu zábavných informací o neuvěřitelných kosmetických nápadech našich předků. Součástí pořadu je i malý reminiscenční výlet do drogerie z let pouze nedávno minulých.

Zábavná historie zapomenutých vynálezů (ZH23)

Pořad Zábavná historie zapomenutých vynálezů je zajímavý z několika dúvodů. Dozvíte se například, kolik mimořádných nápadů našich předků vzniklo a zase zaniklo. Zjistíte, že „všechno tu už vlastně bylo“, a uvidíte i legrační vynálezy, které se moc neujaly.
A několik zapomenutých vynálezů na své znovuobjevení dosud stále čeká.

Zábavná historie reklamy (ZH24)

Reklama je velmi zajímavé odvětví lidské činnosti. V tomto pořadu se dozvíte, jaké fungovala reklama v různých časových obdobích. Představíme si otce reklamy a jeho slavný „humbuk“. Na závěr si ukážeme staré „zakázané“ reklamy, které by se dnes již nikdo zveřejnit určitě neodvážil.

Zábavná historie kouzel a iluzionistů (ZH25)

Kouzla a iluze jsou i dnes velmi atraktivní téma. A což teprve v historii. Dozvíte se pozoruhodné informace o nejslavnějších eskamotérech a jejich udivujících výkonech. A i když to eskamotéři nemají rádi, my si několik zajímavých kouzelnických triků dokonce prozradíme.

Zábavná historie českých králů (ZH26)

Pořad Zábavná historie českých králů se věnuje zajímavostem že života našich panovníků. Dozvíte se spoustu pozoruhodných informací o tom, jak trávili svůj veřejný i soukromý život. Nebudou chybět ani drobné životní kuriozity, kterými se ale nesmazatelně zapsali do dějin.

Zábavná historie českých královen (ZH27)

Pořad Zábavná historie českých královen navazuje na předchozí tématický díl. Věnuje se zajímavostem že života manželek našich panovníků. Společně odhalíme pozoruhodné životní osudy, které zaujaly už tehdejší kronikáře a nakonec si připomeneme životní příběh poslední české královny.

Zábavná historie české šlechty (ZH28)

České šlechtické rody zanechaly v naší historii nepochybně výraznou stopu. Podíváme se na mimořádné osobnosti i na „černé ovce“ rodiny, pozoruhodné svatby i zvláštní dědická řízení. Na závěr se podíváme i na novodobou historii. O zajímavosti a kuriozity tedy nouze rozhodně nebude.

Zábavná historie českých světců (ZH29)

V seznamu našich světců je řada jmen, která přitahují i dnes zvláštní pozornost. V pořadu Zábavná historie českých světců se budeme věnovat několika neznámějším osobnostem a jejich osudům. Hlavní protagonistou pořadu je pražský arcibiskupský generální vikář, jehož životní osudy si podrobně přiblížíme.

Zábavná historie husitských časů (ZH30)

Pořad Zábavná historie husitských časů nás zavede do období, kdy bylo v Čechách opravdu živo. Tato doba byla zajímavostmi a kuriozitami protkána. Podíváme se, jak řádili Adamité v Čechách. Dozvíte se, co se v životopise Jana Žižky z Trocnova moc nerozmazávalo a čím se proslavil Jeroným Pražský.

Zábavná historie rudolfínských časů (ZH31)

DRudolfínská doba dodnes voní tajemnem a magií. Ukážeme si zajímavosti ze života posledního císaře, který z Pražského hradu skutečně vládl. Připomeneme si Golema, magistra Kellyho, zajímavou Rudolfovu štolu i dvě nezapomenutelné české pohádky s Janem Werichem.

Zábavná historie napoleonských časů (ZH32)

Nikdy se nenaučil pořádně francouzsky. Budoucího tchána málem připravil o trůn. Pokusil se o sebevraždu falešným jedem. Potřeboval půl litru voňavky denně. Císařskou korunu si posadil na hlavu sám. Na 100 dnů se mu podařilo vrátit čas. Zkrátka pořad, na který se nezapomíná.

Zábavná historie viktoriánských časů (ZH33)

Pramáti dlouhé řady evropských panovníků je původem spřízněna s manželkou českého „zimního krále“. Její říše zabírala 20 procent zemského povrchu. Měla devět dětí a 42 vnoučat. Snad proto se jí říkalo evropská babička. Evropské panovnické rody ovšem podarovala i „prokletím“ krve. Vládla Británii 64 let, přežila tři atentáty a stala se dokonce indickou císařovnou.

Zábavná historie českých hradů (ZH34)

Pořad Zábavná historie českých hradů se věnuje zajímavostem o známých i méně známých hradních stavbách. Skoro každý hrad má ve svých zdech nějakou otisk pozoruhodných událostí, které stojí za zveřejnění. S Josefem Pekařem se podíváme na Kost, navštívíme Loket, Pecku, Rábí, Bouzov a další.

Zábavná historie českých zámků (ZH35)

Pořad Zábavná historie českých zámků tématicky navazuje na předchozí díl o českých hradech. Navštívíme opět řadu zajímavých míst s pozoruhodnou historií. Tentokrát se podíváme na Lednici, prohlédneme si na poslední chvíli zachráněné Nebílovy, Metternichův Kynžvart, pohádkové Žleby a další.

Zábavná historie českých kostelů (ZH36)

V pořadu Zábavná historie českých kostelů společně navštívíme katedrálu sv. Bartoloměje, chrám sv. Barbory, metropolitní katedrálu svatého Víta, Václava a Vojtěcha, Poutní kostel Svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře a další. Dozvíte se, jak dlouho se stavělo na Hradčanech i proč má Týnský chrám každou věž jinou.

Zábavná historie českých klášterů (ZH37)

Jsou jich desítky a dnes je obdivuje celý svět. A to jich stihl Josef II. významnou část zrušit. V pořadu Zábavná historie českých klášterů společně navštívíme benediktinský klášter Kladruby, cisterciácký klášter Zlatá Koruna, benediktinský klášter Sázava, premonstrátský klášter Teplá a další.

Zábavná historie velikonočních svátků (ZH38)

V pořadu Zábavná historie velikonočních svátků si ukážeme zajímavosti a kuriozity spojené s tímto nejdůležitějším křesťanským svátkem roku. A zdaleka to není jen beránek, vajíčka a pomlázka. Seznámíte se tradicemi a velikonočními zvyky, které se udržují nejen v Čechách.

Zábavná historie vánočních svátků (ZH39)

Pořad Zábavná historie vánočních svátků se věnuje zajímavým tradicím a pozoruhodným zvykům v Čechách i v zahraničí. Dozvíte se pohnuté životní osudy autora České mše vánoční Jana Jakuba Ryby, uvidíte unikátní sbírku betlémů a naučíte se správně zdobit adventní věnec.

Zábavná historie silvestrovských svátků (ZH40)

Konec roku je dnes už tradičně vyhrazen silvestrovským svátkům. S určováním konce roku se ale v historii děly pozoruhodné věci.
V pořadu Zábavná historie silvestrovských svátků se dozvíte zajímavé detaily ze života sv. Silvestra i důvody, proč se slaví zrovna v tento výjimečný den.

Další díly cyklu Zábavná historie

Zábavná historie Karla IV. (ZH41)
Zábavná historie Přemyslovců (ZH42)
Zábavná historie tajných služeb (ZH43)
Zábavná historie Habsburků (ZH44)
Zábavná historie světových výstav (ZH45)
Zábavná historie Keltů (ZH46)
Zábavná historie divokého Západu (ZH47)
Zábavná historie obchodu (ZH48)
Zábavná historie lázeňství (ZH49)
Zábavná historie Evropy (ZH50)

Zábavná historie Sokola (ZH51)
Zábavná historie francouzské revoluce (ZH52)
Zábavná historie ruských carů (ZH53)
Zábavná historie olympijských her (ZH54)
Zábavná historie národního divadla (ZH55)
Zábavná historie Bavorska (ZH56)
Zábavná historie literatury (ZH57)
Zábavná historie turistiky (ZH58)
Zábavná historie Marie Terezie (ZH59)
Zábavná historie Benátek (ZH60)

Zábavná historie rytířských řádů (ZH61)
Zábavná historie církevních řádů (ZH62)
Zábavná historie Prahy (ZH63)
Zábavná historie nejstaršího řemesla (ZH64)
Zábavná historie první republiky (ZH65)
Zábavná historie římských papežů (ZH66)
Zábavná historie národního obrození (ZH67)
Zábavná historie mezinárodních afér (ZH68)
Zábavná historie Františka Josefa I. (ZH69)
Zábavná historie ošetřovatelství (ZH70)

Zábavná historie hornictví (ZH71)
Zábavná historie Rožmberků (ZH72)
Zábavná historie filmového Barrandova (ZH73)
Zábavná historie železnic (ZH74)
Zábavná historie Toskánska (ZH75)
Zábavná historie Lucemburků (ZH76)
Zábavná historie zapomenutých řemesel (ZH77)
Zábavná historie psychologie (ZH78)
Zábavná historie mořeplavectví (ZH79)
Zábavná historie vzduchoplavectví (ZH80)

Zábavná historie Valdštejnů (ZH81)
Zábavná historie hudby (ZH82)
Zábavná historie misionářů (ZH83)
Zábavná historie slavných žen (ZH84)
Zábavná historie romantismu (ZH85)
Zábavná historie Slovanů (ZH86)
Zábavná historie měření času (ZH87)
Zábavná historie sochařství (ZH88)
Zábavná historie koncernu Baťa (ZH89)
Zábavná historie léčitelství (ZH90)

Zábavná historie pověstí a legend (ZH91)
Zábavná historie koloniálních říší (ZH92)
Zábavná historie Karlova mostu (ZH92)
Zábavná historie malířství (ZH94)
Zábavná historie mrakodrapů (ZH95)
Zábavná historie automobilismu (ZH96)
Zábavná historie osvícenství (ZH97)
Zábavná historie českých vynálezů (ZH98)
Zábavná historie šperkařství (ZH99)
Zábavná historie Pražského hradu (ZH100)