Akademie třetího věku

Informace studijního oddělení> Reference>

Akademie třetího věku byla založena v roce 2012.
Zajišťuje rozsáhlé spektrum zábavně vzdělávacích aktivit nejen pro seniory.

Akademie realizuje zábavně vzdělávací pořady pro aktivní seniory po celé České republice. Pořady probíhají přímo u klienta:

  • města
  • obce
  • kulturní domy
  • knihovny
  • zájmové organizace
  • domovy seniorů
  • lázeňská zařízení

Katalog aktivit 2025

Pro čtrnáctý ročník Akademie třetího věku jsme pro vás připravili další novinky. Snažíme se vycházet vstříc vaší zvýšené poptávce po atraktivních volnočasových aktivitách. Náš nejoblíbenější tématický cyklus jsme opět rozšířili o další nové pořady. Nyní má cyklus Zábavná historie již více než 200 samostatných dílů.

V roce 2025 budou rozšířeny okruhy celodenních prohlídek staré Prahy. Vstupenky na prohlídky je možno koupit na webu nebo na přednáškách Akademie přímo u vás. Rozšířili jsme tématické spektrum zájezdových cílů. Můžete se těši na další zážitkové a poznávací cesty Po stopách zábavné historie po tuzemsku i zahraničí.

Pro rok 2025 máme připraveny nové prémiové destinace.Novinkou je SEN INTERCAMPUS pro města, která spolupracují s německy hovořící partnerskou lokalitou.

Akademie rozšiřuje svoje přednáškové a zájezdové aktivity do zahraničí. Vedle Slovenska jsme vytvořili cyklus přednášek pro seniory v Německu, Rakousku a Švýcarsku. Také komentované prohlídky cyklu Zábavná historie Prahy jsou nyní k dispozici i v německém jazyce.

Termínová a tématická příprava Akademie třetího věku 2025 už běží. Využijte příležitost zajistit si pro sebe žádané termíny a časy akcí nyní včas. Katalog aktivit 2025 ke stažení (pdf)>

Organizační struktura Akademie třetího věku

Katedra historie

Je nejstarší částí akademie. V současné době je zaměřena na tvorbu pořadů cyklu Zábavná historie. Tento tématický cyklus patří mezi posluchači akademie mezi nejžádanější.


Katedra psychologie

Produkuje cyklus pořadů Zábavná psychologie, který je zaměřen na potřeby náročnějších skupin především mladších seniorů. Témata pořadů Zábavná psychologie vycházejí z obdobně zaměřených výukových osnov sesterské Akademie cesty změny.

Katedra reminiscenční terapie

Specializuje se na podporu aktivizace a volnočasových aktivit uživatelů stacionářů a obyvatel domů pro seniory.


Katedra cestovního ruchu

Organizuje tématické zájezdy Po stopách zábavné historie. Cílovými destinacemi jsou zajímavé pamětihodnosti nejen po ČR, ale i v zahraničí.


Studijní oddělení

Novinky, organizační pokyny a informace ze studijního oddělení


Jak Akademie třetího věku funguje

Akademie probíhá obvykle v pravidelných časových intervalech v prostorách zvolených objednatelem. Běžný pořad trvá cca 80 minut bez přestávky. Výklad lektora doprovází multimediální promítání.

Na úvod probíhá stručná rekapitulace tématu minulého pořadu, následuje představení a výklad dnešního tématu a na závěr tématická pozvánka na pořad příští. Během každého pořadu probíhá divácká soutěž o věcnou cenu.

Na konci ročníku mohou účastníci obdržet pamětní diplom. Tématickou náplň je možno dohodnout individuálně.

Cena a vstupné na pořady Akademie
Cena pořadů je pro objednatele paušální a kalkuluje se pro každého objednatele individuálně. Objednatel rozhoduje o výběru případného vstupného podle vlastního uvážení.

Katalog pořadů akademie

Pro posluchače Akademie třetího věku máme připraveny stovky zajímavých pořadů. Výukové pořady trvají dle dohody, obvykle okolo 80 minut bez přestávky. Výklad lektora je doprovázen multimediálním promítáním. Více informací o pořadech Akademie třetího věku naleznete v sekci Pořady.
Katalog pořadů v pdf ke stažení ZDE

Katalog zájezdů akademie

Akademie třetího věku organizuje mnoho zajímavých tématických zájezdů. V rámci aktivit katedry cestovního ruchu máme pro vás připraveny jednodenní i víkendové zájezdy nejen po zajímavých lokalitách v České republice, ale i do zahraničí. Více informací o zájezdech Akademie třetího věku naleznete v sekci Zájezdy. Katalog zájezdů v pdf ke stažení ZDE


Katalog komentovaných prohlídek staré Prahy

Nabídka skupinových prohlídek staré Prahy byla ukončena.

Plakát 4 prohlídkové trasy

Lektor: Ing. Petr Šika tel. 722 722 777, Majitel: J. Taubrová, IČ 40027601, DIČ CZ6355241651
© Všechna práva vyhrazena